A 2025-ös évben azt a célt tűztük ki, hogy minden hónapban más-más vendégszerkesztőt hívunk, akit megkérünk, hogy ajánljon nekünk számára fontos, szívéhez közel álló témákat. Mi pedig nyomába eredünk ezeknek az ajánlóknak, és interjúkat, beszámolókat írunk róluk.
Januárban Török Flórát kérdeztük meg arról, hogy ő milyen témákra hívná fel a figyelmet oldalainkon. Flórával sok szálon kötődünk egymáshoz, jelenleg a mentorszülői csapatunk egyik tagja. Neve ismerősen csenghet azért is, mert az Egy Sima Egy Fordított – Egyesület az Inklúzióért civil szervezet vezetője, volt korais szülő. Néhány hónappal ezelőtt egy igen fontos előadást tartott a TEDx Youth programsorozaton, itt megnézhetitek:
Most pedig következzenek Flóra ötletei, ajánlásai, melyekről a hónapban bővebben is olvashattok majd.
Boldog Új Évet! Új év, új kezdet, új remények – de a január sokaknak mégis a legnehezebb hónap. Hosszú, de cserébe sötét és hideg, és az ünnepek is elmúltak, amikre hónapok óta készültünk. Éppen ezért olyan témákat ajánlok Nektek a Budapesti Korai Fejlesztő Központ blogjának januári témáinak, ami melengetheti a lelkünket.
TESTVÉREK – Egy eltérő fejlődésű, de legalábbis speciális igényű gyerek testvérének lenni legtöbbször egy nagyon nehéz szerep a családban, hiszen gyakran van a másik gyereken a fókusz. Az ép fejlődésű kis- és nagytesóknak szól egyesületünk, az EgySimaEgyFordított csapatának Meseterápiás Tesócsoportja is: https://www.egysimaegyforditott.com/tesocsoport, mely tavasszal újraindul és díjmentes.
A témában interjút fogunk készíteni a testvércsoportot tartó csoportvezetőkkel, Élő Fruzsinával, Bata Saroltával és Rapavi Dórával.
NAGYSZÜLŐK – Maradva a családnál, nagy támogatást és egyben nagy kihívást is jelenthet egy nagyon támogató vagy épp az elfogadásban is segítségre szoruló nagyszülő. Nekik is rég tervezünk Erőforráscsoportot. Szerintetek lenne rá érdeklődés? Olvassátok el korais nagyik véleményét, érzéseit erről!
Az Egy Sima Egy Fordított csapatának egyik cikkét osztjuk majd meg e témában.
MENTORSZÜLŐK – Ha már szülők: nem győzzük hangsúlyozni, hogy egy olyan krízishelyzetben, amilyen egy sérült gyerek érkezése a családba, milyen nagyon fontos a sorstársak jelenléte és támogatása. Erre az igényre válaszol a Korai Mentorszülő csapata, ahol 9 lelkes és hadrafogható, korábban korais apuka és anyuka várja a jelenleg nehéz helyzetben lévő kisgyerekes szülők jelentkezését segítő beszélgetésre. Olvassátok el interjúnkat, amelyben kiderül, kiknek segít és hogyan működik a Mentorszülő-program.
MáSzínház – Végül hadd ajánljak egy számomra nagyon kedves csapatot, MáSzínházat (kimondva: más színházat), akik elsősorban értelmi akadályozottságban érintett fiataloknak tartanak színházi módszertanon alapuló foglalkozásokat, amelyekből egyszerűen csodálatos előadások születnek. Nagy szeretettel ajánlom őket és a cikket róluk. Egy januári előadásról fogunk tudósítást írni, le ne maradjatok róla! 🙂
Udvarnoky Zsófia