A Petőfi Irodalmi Múzeum 2022-ben “Testvéreink ők”- kutyák, macskák, madarak írók közelében címmel szervezett egty fotókiállítást, ahol többek között Móricz Zsigmond, Tandori Dezső, Szántó Piroska, Ottlik Géza és Weöres Sándor is látható volt a képeken, kedvenceik társaságában. A Petőfi Irodalmi Múzeum jóváhagyásával és támogatásának köszönhetően ezek közül néhány képet most mi is közzé teszünk oldalunkon.

Déry Tibor kutyájával otthonában, 1950 körül, Ismeretlen felvétele

Déry Tibor kutyájával

 „A mérnök türelmesen várt. Amikor a kutya végül is elindult feléje, s Ancsa eldobta a labdát, mely a padlóról, közvetlenül a kutya orra előtt a magasba pattant, Niki egy pillanatig mintha kővé merevedett volna. De egy lélegzetnyi idő múltával éjféli kísértetjárás vette kezdetét a lakásban.

A kályha mellett hatalmas robajjal feldőlt a szék. Mire a mérnök megpillantotta a levegőbe emelkedő négy lábát, Niki már a szoba túlsó sarkában álló varróasztalkáról döntötte le a vázát, s mire ez földet ért, a másik szobában az ablak mellett álló lámpatartó oszlop zuhant a pohárszékre. A labda, melybe a kutya nem tudott beleharapni, mert rugalmasan kicsúszott fogai közül, látszólag a maga erejéből, mint a népmese elvarázsolt gömböce, vadul ide-oda száguldott a lakásban, s minthogy Niki szájától mind nyálasabb lett, s mind gyorsabban csúszott, egyre elérhetetlenebbnek látszott. A lakást színültig megtöltötte a vadászó kutya izgatott csaholása.”

Déry Tibor: Niki – Egy kutya története, 1955 (részlet)

Weöres Sándor egyik macskájával otthonában, 1970-es évek, Moldován Domokos felvétele

„Szívem görcs, vérem szilvalé,
közeledem hetven felé.
Macskánk gyógyítja májamat,
ráborul és meleget ad,
vérrel fűtött kis termofor,
karmos talpakkal megtipor.
Állat-lényének deleje,
akár őserdő ereje.
Mint fűből szűrt tea,
áthat pezsdítő árama.
Tappancstól fülig fekete,
bundája, bajsza, termete,
de arcából süt élesen
kerek két citromszínű szem,
s az élő sötét vánkoson
[…]
Ha lót-fut élettel tele,
én is száguldoznék vele,
feledném annyi évemet
s hogy vissza élni nem lehet.”

Weöres Sándor: Fekete kandúr, 1979, (részlet)

Tandori Dezső és Tandori Ágnes madaraikkal, 1978, Tandori Ágnes felvétele

Tandori Dezső költészetének szerves részét képezték többek között a verebek is. Az utcán talált sérült, szárnyatörött madarakat befogadta otthonába, gondozta, gyógyította őket. Mindezekről részletes leírásokat készített, köteteit önfeláldozó madárbarát versekkel töltötte meg. Ilyen az 1984-es Celsius, az 1988-as Megnyerhető veszteség vagy a 2006-ban megjelent A Legjobb Nap.

Úgy tekintett ezekre a kis madarakra, mintha gyermekei lennének, megszemélyesítette őket, nevet adott nekik. Kölcsönösen hatottak egymásra, ő a madarakra és a madarak őrá. Ez a Négy madár blues című verséből is kiviláglik.

„Van egy madaram, és miatta van, hogy novemberben is sorban járok;
neki én úgy vagyok én, ahogy szegény még nyáron, hogy idekerült, meglátott:
és szétveri magát, ha pantallóba’ lát, mert neki nem és nem kellenek mások.”

A szöveg forrása: https://vershaker.blog.hu/2021/07/23/koltoink_szabadidejukben_tandori_a_madarzsoke

Szántó Piroska macskájával, 1979, Kollár István felvétele

Szántó Piroska macskájával

Móricz Zsigmond leányfalusi kertjében kutyájával, 1930-as évek, Ismeretlen felvétele

“Leányfalun bokáigérő sárban gázolok Móricz Zsigmond kúriája felé.
A házigazdát dolgozószobájában találom. Kettő is van belőle, több asztallal és mindegyiken a munka nyomaival, amint alighanem egyiktől a másikig vándorol munkabirodalmának területén. Az egyik szekrény tele az eddig megjelent Móricz-könyvekkel. (Eddig 76.) Fölötte a szentesi határban kiásott, hitelesen árpádkori harcos koponyája. Móricz a gazdálkodó magyar úr térdnadrágos viseletében, szívből érkező mosollyal fogad. Szabadkozik, hogy nem tud cigarettával megkínálni.
— Karácsonykor ugyanis letettem a dohányzásról, húsvétkor a húsevésről, pünkösdkor a tejről és a tojásról. Szóval teljesen lemondtam állattársaimnak és termékeiknek fogyasztásáról. Fűevő lettem.
— Miért, Zsiga bátyám?
— Kiábrándultam belőlük.
— A gyomrod?
— Ezt csak regényben mondhatom meg. De nem a gyomrom, hanem a szívem.

Forrás: Színházi Élet, 1937, Szitnyai Zoltán interjúrészlet.

Udvarnoky Zsófia

Recommended Posts