Jó kezekben 1%

Engedjék meg, hogy idén ismét felhívjuk a figyelmüket az adóbevallások, a civil szervezeteknek felajánlható 1% időszakára. Az állami támogatások mellett a Budapesti Korai Fejlesztő Központ fenntartója, a Korai Fejlesztő Központot Támogató Alapítvány jogosult adójuk felajánlott egy százalékára, és ez a felajánlás teszi lehetővé, hogy évről évre megőrizhessük munkánk magas minőségi színvonalát, hogy az érintett gyermekek jó kezekben lehessenek a Központban. Szeretnénk Önöknek röviden bemutatni az elmúlt évben elért eredményeinket.

Intézményünkben a gyermekek és családok személyre szabott ellátásának kiindulópontja a komplex diagnosztikai folyamat, mely a Budapesti Korai Fejlesztő Központ védjegye. Ennek során egyedülálló módon, több szakemberből álló, gyermekneurológus, illetve gyermekpszichiáter által vezetett, gyógypedagógussal és mozgásterapeutával kiegészülő team végzi a gyermekek komplex vizsgálatát, illetve szükség esetén kiegészítő vizsgálatait.

A diagnosztikus vizsgálatok alapján teszünk javaslatot – szükség esetén – további szakorvosi és egyéb vizsgálatokra, különféle terápiákra, korai fejlesztésre, javaslunk befogadó közösséget, illetve terápiákkal, tanácsadással támogatjuk az oda történő beilleszkedést.

Diagnosztikus vizsgálataink száma némileg nőtt az elmúlt évekhez képest

A Budapesti Korai Fejlesztő Központ elmúlt évtizedekben kivívott kiemelkedő szakmaiságát megőrzendő és folyamatosan fejlesztendő több munkatársunk új, de elengedhetetlen diagnosztikai tudást nyújtó továbbképzésen vett részt. Tovább finomítottuk az autizmus spektrum zavarokra koncentráló vizsgálati munkát specifikus tesztek elsajátításával. Két tiflopedagógus kollégánk kezdeményezésére alakult új munkacsoport kidolgozta a pedagógiai látásvizsgálatok protokollját. A vizsgálati eljárások megtanulása mellett, beszerzésre kerültek a diagnosztikai munkát támogató eszköztárak is.

A vizsgálatot követően a családdal egy gyógypedagógus veszi fel a kapcsolatot és megkezdődik a komplex gyógypedagógiai fejlesztés és tanácsadás. A családok alapellátásért felelős „esetmenedzser” munkatársaink a gyógypedagógia különböző területein képzettek, így intézményünk a komplex korai fejlesztést mindig fókuszáltan a gyermek nehézségeinek megfelelően tudja nyújtani.

Munkatársaink a gyógypedagógia különböző területein képzettek

A gyermek állapotának és a család igényeinek megfelelően a korai fejlesztést mozgásterápiás szolgáltatások, illetve egyéb speciális terápiák egészíthetik ki.

A komplex gyógypedagógiai fejlesztést a család igényinek megfelelően különböző szolgáltatások egészítik ki.

Az év során 467 érintett gyermeket láttunk el rendszeresen gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás, nevelési tanácsadás, logopédiai ellátás, valamint konduktív pedagógiai ellátás keretében. A gyerekek legnagyobb hányada eltérő fejlődésű kiscsecsemő, közel fele autizmussal élő, jelentős hányaduk halmozottan sérült gyermek. 

Új szolgáltatás a szülők támogatása terén

Szülő- és családtámogatási szolgáltatásaink változatos formában jelennek meg portfóliónkban.

  • Perinatális szaktanácsadás
  • Szülő-csecsemő konzultáció
  • Családterápia
  • Pszichológiai tanácsadás
  • Gyermekpszichológiai tanácsadás
  • Szülőcsoportok, tréningek
  • Szülőkonzultáció
  • Szociális mini-iroda

Az elmúlt évben mentorszülőképzésünket elvégző 9 önkéntes mentorszülő 2024 januárjától várja a családok jelentkezését. A program célja, hogy minden Korai Fejlesztő Központhoz tartozó család rendszerszintű támogatást kapjon, nemcsak a gyermek fejlesztése által, hanem a szülők megküzdésének támogatása révén is. Ebben a hálózatban a mentorszülő feladata, hogy az eltérő fejlődésű gyermek diagnózisa miatt kialakult krízist, illetve a megváltozott élethelyzetet segítse feldolgozni a családnak.

A Budapesti Korai Fejlesztő Központban már hagyománnyá vált, hogy február elején segítő, informatív tájékoztatót tartunk a szülőknek azzal kapcsolatban, hogy gyermekük három éves kora körül milyen közösségbe lépéssel kapcsolatos teendőik lehetnek.

Intézményünk saját honlapján, illetve a közösségi médiában is folyamatosan törekszik a családok támogatására, a szakmai párbeszédre. Honlapunk saját Blog oldalára heti rendszerességgel kerülnek fel új, az ellátásunkban részt vevő családok, és az intézménnyel együttműködő hazai szakemberek számára íródott saját, a korai fejlesztés különböző területeit érintő cikkek, interjúk, beszélgetések.

Infrastrukturális fejlesztések

Újbudai telephelyünkön valósítottuk meg a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával a „LEGYEN A JÁTÉK MINDENKIÉ!”- Korai Fejlesztő Központot Támogató Alapítvány által fenntartott Budapesti Korai Fejlesztő Központ budai játszóterének felújítása, bővítése, beltéri mozgáspark kialakítása című projektünket.

Az újbudai épület néhány helyiségébe többségében saját forrású fejlesztésként 4 klímakészülékeket telepítettünk, mely megkönnyíti majd a tanév meghosszabbításával járó nyári működést a nagyobb melegekben is.

A Bártfai utcai épület játszóterének teljes felújításán túl 2024 év elején a Civilút Alapítvány kezdeményezésére gyűjtés indult a Csantavér közi épületben lévő játszótér bővítésére. Az új eszközre, és a beépítési munkálatokra 2024 nyarára gyűlt össze a forrás, így zuglói játszóterünkön is helyet kaphatott egy, az ép és sérült gyermekek együtt játszására alkalmas eszköz, a Pillangó.

Törekvésünk, hogy nagy múltú intézményünk a jövőben is kiszámíthatóan, fenntarthatóan, és folyamatosan fejlődve működjön, a felajánlott 1%-ok nélkül nem lenne kivitelezhető. Könyvvizsgálók által felügyelt felelős gazdálkodásunk garantálja, hogy 1%-uk jó kezekben lesz! Tisztelettel kérjük további támogatásukat!

https://www.koraifejleszto.hu/egyszazalek/

Budapest, 2025. április

Czeizel Barbara, intézményigazgató

Recommended Posts